Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewodzie przeszkadza plac Zwycięstwa?

Agnieszka Olejniczak
Wojewoda łódzki uważa, że Zduńska Wola powinna zmienić nazwę placu Zwycięstwa i powołuje się na listę IPN. Instytut jednak nic takiego nawet nie sugerował.

Wojewoda Zbigniew Rau napisał list do samorządów w sprawie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Jak tłumaczy biuro prasowe wojewody, chodzi o zwrócenie uwagi na to, że zbliża się termin, w którym miasta powinny dokonać zmian kontrowersyjnych nazw ulic. Termin mija 2 września.

Także Zduńska Wola znalazła się na liście miejscowości, do których władz apeluje wojewoda. Biuro prasowe Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego twierdzi, że wojewodzie chodzi o nazwę placu Zwycięstwa w Zduńskiej Woli Karsznicach. Na jakiej podstawie?

- Na podstawie listy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej - informuje biuro prasowe wojewody.

Łódzki Oddział IPN jednak zaprzecza, by wskazywał plac Zwycięstwa w Zduńskiej Woli, jako nazwę kwalifikującą się do zmiany.

- Instytut wydaje opinie dla samorządów - przyznaje Marzena Kumosińska, rzecznik oddziału IPN w Łodzi. - Jeśli chodzi o nazwy ulic do zmiany, ich listę publikujemy na stronie internetowej IPN. Placu czy ulicy Zwycięstwa na niej nie ma.

IPN w Łodzi nie wydawał także żadnej opinii dla Zduńskiej Woli. Biuro Upamiętniania IPN w Łodzi twierdzi, że nie ma żadnej korespondencji ze Zduńska Wolą. Ani instytut nie zwracał się do samorządu, ani samorząd nie występował do IPN. Jak informują pracownicy, przyjęte jest, że to urzędy zwracają się o opinię w sprawie nazwy, jaka może wydawać się niejednoznaczna. Wówczas instytut prosi o uchwałę wraz z uzasadnieniem, by móc ją zaopiniować.

Na przykład, jak podaje IPN, gdy nazwy są wieloznaczne bądź niosące pozytywne treści, które w okresie komunizmu były fałszywie interpretowane w oficjalnej propagandzie bądź w uzasadnieniach do uchwał o ich nadaniu.

Jak informuje IPN, same nazwy nie wymagają zmiany, o ile samorząd przyjmie nową uchwałę, precyzującą w uzasadnieniu w sposób niebudzący wątpliwości zakres rozumienia przedmiotu upamiętnienia, tak aby nie podlegał on normom ustawy. To przykładowo nazwy takie, jak ul. Obrońców Pokoju czy ul. Pionierów.

- Urząd Miasta Zduńska Wola nie dostał żadnego pisma z Instytutu Pamięci Narodowej - informuje Anna Paszkiewicz - Banaś z Urzędu Miasta Zduńska Wola. - Natomiast nazwy ulic zmieniano w latach dziewięćdziesiątych, a ostatnia zmiana dokonana została w 1991 roku, gdy ulice PKWN przemianowano na ulice Stefana Złotnickiego.

Po 1989 roku w Zduńskiej Woli zmieniono m.in. nazwę ulic Armii Czerwonej (Karsznicka), 25-lecia PRL (Łódzka), Mariana Buczka (Ogrodowa) , Marcelego Nowotki (Juliusza).

Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej w art. 1 wprowadza m.in. całkowity zakaz nadawania przez jednostki samorządu terytorialnego nazw budowlom, obiektom i urządzeniom użyteczności publicznej, w tym drogom, ulicom, mostom i placom, które upamiętniają lub propagują osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. Ustawa daje czas do 2 września na zmiany. Potem wojewoda wydać może zarządzenia zastępcze.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto