Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z czadem nie ma żartów

Jolanta Jeziorska
Sezon grzewczy rozpoczęty i są już pierwsze osoby, które podtruły się czadem w powiecie zduńskowolskim. Na szczęście nie ma ofiar śmiertelnych jak w zeszłym roku. Strażacy apelują o sprawdzanie przewodów kominowych i wentylacyjnych, by uniknąć zatruć. Czad, nazywany jest bowiem cichym zabójcą.

Statystyki są bezlitosne: w zeszłym roku w kraju podtruło się czadem ponad 3 tys. osób, z czego zginęło 181. W województwie łódzkim było 146 osób w zeszłym roku, a w tym blisko 80. W powiecie zduńskowolskim odnotowano 6 zdarzeń, w tym 1 śmiertelne. W tym roku jest niemal tyle samo, w tym jedna osoba padła ofiarą złego podłączenia przewodu kominowego.

– Nieostrożność przy korzystaniu z urządzeń grzewczych, w których spala się węgiel czy koks oraz złe podłączenia przewodów kominowych i wentylacyjnych to najczęstsze powody zatrucia czadem – mówi Leszek Błaszczyk, dowódca JRG komendy zduńskowolskiej straży pożarnej – Tlenek węgla jest zabójczy, bo nie ma smaku, zapachu i łatwo miesza się z powietrzem.

Strażacy apelują o ostrożność i działania profilaktyczne, które zminimalizują ryzyko zatrucia czadem. Podstawowym jest sprawdzenie przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz sposobu podłączenia do nich urządzeń grzewczych.

– Polecam też zainstalowanie czujników. Koszt najprostszych urządzeń wykrywających tlenek węgla to 50 do 100 złotych. Są też profesjonalne urządzenia, jednak odpowiednio droższe. Warto mieć takie czujki, by uniknąć zatrucia – apeluje Leszek Błaszczyk.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto