Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdrowe żywienie uczniów w SP 1 w Łasku

Wit L. Leśniewicz
Uroczysta prezentacja realizacji programu w SP 1 w Łasku
Uroczysta prezentacja realizacji programu w SP 1 w Łasku Wit L. Leśniewicz
W Szkole Podstawowej nr 1 w Łasku wdrażany jest szwajcarsko-polski program mający na celu zapobieganie nadwadze i otyłości przez edukację w zakresie żywienia i aktywności fizycznej. Krótko mówiąc pod okiem specjalistów z Instytut Żywności i Żywienia nauczyciele SP 1 w Łasku promują zdrowy styl życia wśród dzieci i ich rodziców.

Służą temu organizowane przez nauczycieli i uczniów imprezy, m. in.: warsztaty taneczne, Dzień Zumby, spartakiada szkolna , spotkanie z dietetyczkami. Na wywiadówkach odbyły się również szkolenia dla rodziców.

– Program ten będzie wdrażany w naszej szkole przez 2 lata. Jego ideą jest stworzenie społeczności, w której nauczyciele, dzieci i rodzice podejmują wspólne działania dla poprawy i utrzymania swojego zdrowia, samopoczucia poprzez zmianę zachowań żywieniowych i podniesienie aktywności fizycznej. Uczą się jak zdrowiej i lepiej żyć między innymi poprzez edukację żywieniową i poprawę aktywności, dlatego też utworzyliśmy klasę sportową. Pomysłodawczynią realizacji projektu w naszej szkole i jego liderką jest nasza matematyczka Agnieszka Prusisz – podkreśla dyrektor SP 1 w Łasku Jolanta Wilczyńska.

Inauguracja programu nastąpiła we wrześniu, w czasie organizowanego przez szkołę Pikniku Rodzinnego, którą rozpoczął wspólny bieg uczniów, rodziców i nauczycieli pod hasłem „Cały Łask biega z Jedynką”. Od tego czas, bardzo aktywnie realizowane są kolejne etapy projektu.

Wspólne śniadania nauczycieli i uczniów w SP 1 w Łasku

– Uczniowie i nauczyciele po drugiej godzinie lekcyjnej wspólnie spożywają drugie śniadania. Organizujemy owocowo-warzywne, kolorowe czwartki. Trwa akcja mierzenia i ważenia uczniów naszej szkoły w celu ustalenia wskaźników BMI i WHtR – wylicza liderka projektu Agnieszka Prusisz. – Zostały zorganizowane wśród uczniów konkursy plastyczne „Jak aktywnie spędziłem wakacje” i „Dyscyplina sportowa, którą uprawiam” oraz konkurs dla czwartoklasistów „Bukiet pełen owoców i warzyw”. Pozyskaliśmy partnera w realizacji programu, szkołę tańca Lilla Hause, która przeprowadziła warsztaty taneczne dla uczniów naszej szkoły. Te będą odbywały się cyklicznie. Wychowawcy klas przeprowadzili lekcję dotyczącą poprawnego czytania etykiet umieszczonych na żywności, a aktualnie przeprowadzane są lekcje wychowawcze dotyczące analizy „Piramidy zdrowego żywienia”. Na spotkaniach z rodzicami prowadzone były szkolenia na temat programu. Wdrożyliśmy program „Owoce w szkole”, zmieniliśmy mleko, które dzieci piją w szkole ze smakowego na bezsmakowe. 14. Nauczyciele wychowania fizycznego przeprowadzili próby wysiłkowe. Jesteśmy w trakcie realizacji projektu „Wielcy sportowcy naszej szkoły”, przeprowadziliśmy spotkania z naszymi absolwentami: Dominiką Michalską, Jarosławą Wawrzyniak i Pauliną Michalską, mistrzyniami sztuk walki, medalistami mistrzostw Polski i Europy. Wszystkie działania związane z realizacją programu na bieżąco relacjonujemy na naszej stronie na facebooku. Sklepik z żywnością śmieciową już nie istnieje, pragniemy zastąpić go sklepikiem z żywnością tylko zdrową. Właśnie dlatego poszukujemy obecnie osoby z pasją do prowadzenia sklepiku ze zdrową żywnością w naszej szkole.

Uczniowie SP 1 w Łasku z przejęciem zabrali się za realizację programu. Zachęcają rodziców do podobnych działań.

– Dzieci są zadowolone, my im w tym pomagamy, Zmieniliśmy nawyki żywieniowe całej rodziny, Ale i dzieci przenoszą dobre nawyki do domu. Choćby czytają etykiety na produktach, na które wcześniej nie zwracały uwagi – zauważa Izabela Łacwik-Adnane, której dwie córki i syn uczą się obecnie w SP 1 w Łasku.

– Rozmawiałam z innymi rodzicami i zauważyłam, ze program ten jest przez rodziców bardzo dobrze odbierany. Przeważnie wprowadzili też zdrową żywność w sowich domach. Myślę, że to, co zaczyna się od dzieci, służy nam wszystkim – uważa Agnieszka Łukaszewska, której córka uczęszcza do sportowej klasy IVa.

W SP 1 w Łasku realizowany jest Szwajcarsko – Polski Program Współpracy (KIK-34) pt. „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”. Podstawowym celem Projektu KIK-34, realizowanego w latach 2011-2017 na terenie całego kraju, jest promocja zdrowego stylu życia, w tym zapobieganie otyłości i nadwadze oraz innym chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie prozdrowotnej zmiany żywienia i zwiększenia poziomu aktywności fizycznej. Głównym realizatorem Projektu jest Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, a partnerami: Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka, Polskie Towarzystwo Dietetyki. Projekt ten, współfinansowany przez Rząd Szwajcarii, to jedno z pierwszych przedsięwzięć tego typu realizowanych w Polsce, jest także objęty patronatem Minister Edukacji Narodowej.

Ideą Projektu jest stworzenie społeczności, w której nauczyciele, dzieci i rodzice:
- podejmują wspólne działania dla poprawy i utrzymania swojego zdrowia, samopoczucia poprzez zmianę zachowań żywieniowych i podniesienie aktywności fizycznej;
- uczą się jak zdrowiej i lepiej żyć m.in. poprzez edukację żywieniową i poprawę aktywności;
- zachęcają innych w swoim otoczeniu, rówieśników, rodziców do podobnych działań.

Dziecko powinno regularnie spożywać posiłki 4-5 razy dziennie, a przerwy pomiędzy nimi nie powinny być dłuższe niż 3-4 godziny. Uczniowie przebywający w szkole do 6 godzin powinni zjeść co najmniej jeden posiłek, natomiast przebywający ponad 6 godzin powinni spożyć dwa posiłki w tym czasie.

Udowodniono, że dzieci spożywające posiłek w szkole lepiej wykonują niektóre zadania związane z koncentracją i pamięcią od dzieci, które tego posiłku nie spożywają.

– Powiem tak: marzenia się spełniają. Problem niewłaściwego odżywiania dzieci, a co za tym idzie nadwagi i otyłości, od dawna leżał mi na sercu. Dyżurując w czasie przerw nie mogłam patrzeć jak dzieci spożywają żywność śmieciową, którą wcześniej kupiły w sklepiku szkolnym. W końcu postanowiłam coś z tym zrobić, wziąć sprawę w swoje ręce. Najpierw pomyślałam sobie: poszukam środków unijnych, zapiszę się na szkolenie i sama spróbuję napisać program, który dotyczyłby zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Okazało się to jednak niemożliwe, ponieważ pieniądze na te cele już zostały rozdysponowane w latach wcześniejszych. Spędzając długie godziny, dni, przeglądając kolejne strony internetowe, natrafiłam na program, który obecnie wdrażam w naszej szkole, co podkreślam było moim marzeniem. Informacje zwrotne, które otrzymuję od dzieci, rodziców oraz osób, które nam kibicują, motywują mnie do dalszych działań. Praca nad tym programem jest dla mnie wielką przyjemnością i jestem głęboko przekonana, że to co robię ma sens, a przede wszystkim, jest korzystne dla dzieci. Dziękuje również wszystkim osobą, które czynnie są zaangażowane w realizację programu, ponieważ sama nie dałabym rady – podkreśla liderka projektu w SP 1 w Łasku Agnieszka Prusisz.

Z programu cieszą się i wysoko go oceniają również nauczyciele wf.
– Widać, że uczniowie zdrowiej się odżywiający, chętniej i aktywniej uczestniczą w zajęciach wychowania fizycznego, niż miało to miejsce wówczas, gdy objadały się fast-foodami i słodyczami. U nas w szkole nie ma problemu zwolnień z wf, rzadko się zdarza, że ktoś nie ćwiczy. Co do nadwagi, to ma ją obecnie około 20 procent naszych uczniów – ocenia uczący w SP 1 w Łasku wf Grzegorz Pieniążek.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto