Zduńska Wola ma nową spółkę. Powołano przedsiębiorstwo komunalne, jest konkurs na prezesa

Redakcja
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zduńskiej Woli zostało powołane, jako kolejna spółka miejska. Ma już Radę Nadzorczą, miasto szuka kandydatów na prezesa.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zduńskiej Woli Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji - tak oficjalnie brzmi nazwa nowej jednostki, jaką powołali do życia radni na ostatniej sesji. Przekazano też wówczas milion złotych na jej kapitał zakładowy. Teraz miasto ogłosiło konkurs na prezesa.

MPGK w organizacji

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zduńskiej Woli zostało zarejestrowane i przez Walne Zgromadzenie wspólników, którym jest prezydent Zduńskiej Woli powołana została Rada Nadzorcza. W jej skład weszli:

Arkadiusz Cieślak - Przewodniczący
Bartosz Marchel
Marcin Książyk

Konkurs na prezesa spółki został ogłoszony 23 lipca, a na kandydatury Rada Nadzorcza czeka do 3 sierpnia.

Kandydaci powinni spełniać łącznie następujące warunki:

 • posiadać wykształcenie wyższe lub wykształcenie wyższe równorzędne uzyskane za granicą uznane w Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie przepisów odrębnych, (preferowane wykształcenie ekonomiczne lub prawnicze);
 • posiadać co najmniej 7-letni okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę, lub świadczenia usług na podstawie innej umowy lub wykonywania działalności gospodarczej na własny rachunek;
 • posiadać co najmniej 5-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych albo wynikające z prowadzenia działalności na własny rachunek;
  spełnia inne niż wymienione w pkt 1-3 wymogi określone w przepisach odrębnych, a w szczególności nie narusza ograniczeń lub zakazów zajmowania stanowiska członka organu zarządzającego w spółkach handlowych,
  korzystać z pełni praw publicznych;
 • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych;
 • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
 • nie podlegać określonym w przepisach prawa ograniczeniom lub zakazom zajmowania stanowiska członka zarządu w spółkach prawa handlowego lub umownym zakazom konkurencji;
 • posiadać wiedzę z zakresu m.in.:
  zagadnień ekonomiczno-prawnych i administracyjnych, w szczególności przepisów prawa gospodarczego, ustawy o rachunkowości, kodeksu spółek handlowych, ustawy o gospodarce komunalnej, ustawy o odpadach, ustawy Prawo ochrony środowiska, ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo zamówień publicznych,
  funkcjonowania podmiotów realizujących zadania z zakresu gospodarki opadami, w szczególności odbioru i wywozu opadów,
  znajomości zasad funkcjonowania spółek handlowych, ze szczególnym uwzględnieniem spółek komunalnych z udziałem jednostek samorządu terytorialnego,
  znajomości zasad nadzoru właścicielskiego i ograniczeń prowadzenie działalności gospodarczej przez osoby zarządzające i członków organów zarządzających gminnych spółek handlowych
  działalności Spółki,
  zagadnień związanych z zarządzaniem i kierowaniem zespołami pracowników,
  zasad wynagradzania w spółkach z udziałem jednostek samorządu terytorialnego,
  ograniczeń prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne,
  zasad i przepisów prawa pracy, roli zarządu w relacjach z przedstawicielami pracowników, zbiorowych stosunków pracy, polityki rekrutacyjnej, systemu ocen i motywacji, szkoleń i rozwoju pracowników,
  public relations.

Kiedy spółka zacznie działać?

Nowa miejska spółka ma zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2021 roku. Zduńska Wola do 31 grudnia 2020 roku ma obowiązująca umowę z firmą Remondis. Władze samorządowe zaplanowały, że od 2 styczna śmieci będą odbierały już służby miejskie. Koncepcje jej utworzenia opracował Paweł Kurzawski, wieloletni prezes PK w Sieradzu.

Rada Miasta Zduńska Wola wyposażyła spółkę w kapitał w wysokości miliona złotych. Te pieniądze mają pozwolić zarządowi na założenie i przygotowanie przedsiębiorstwa do działania.

Jakie koszty nowej spółki

Koszty działania nowej spółki miejskiej w 2020 roku już zaplanowano na ponad pół miliona złotych. Będą to pieniądze, jakie Przedsiębiorstwo Komunalne w Zduńskiej Woli wydać musi na zorganizowanie siedziby, przygotowanie taboru oraz zatrudnienie pracowników.

Jak wylicza wiceprezydent Zduńskiej Woli Paweł Szewczyk, koszty rejestracji to około 6,5 tys. zł.
Przygotowanie siedziby, która ma się znaleźć w bazie MPK przy ul. Sieradzkiej to koszt szacowany na 50 tys. zł.
Zakup worków oraz pojemników na śmieci to ok. 50 tys. zł.
Na ubezpieczenia zaplanowano 15 tys. zł.
System monitoringu odbioru śmieci oszacowano na 25 tys. zł.
Najem lokalu kosztować ma około 30 tys. zł.
Na wynagrodzenia pracowników planowanych jest 300 tys. zł.

Przedsiębiorstwo ma być wyposażone w 7 samochodów przystosowanych do odbioru śmieci. Jak twierdzi Paweł Kurzawski, który opracował koncepcję funkcjonowania spółki, nie będzie zakupu samochodów specjalistycznych. Samochody mają być leasingowane. Szacowany koszt miesięczny to 64 tys. zł.

Pracownicy nowej spółki maja zostać zatrudnieni najpóźniej w grudniu. Jak szacuje Paweł Kurzawski, będzie to od 25 do 28 osób. Pracowników na etatach robotniczych ma być 22, natomiast etatów administracyjnych planowanych jest 6. Zarząd będzie jednoosobowy, a Rada Nadzorcza trzyosobowa.

Odbiór śmieci w Zduńskiej Woli, jakie stawki?

Samorząd liczy na to, że roczny koszt wywozu śmieci mieszkańców Zduńskiej Woli może się zmniejszyć o około 1,5 mln zł w stosunku do tego, jakie rachunki wystawia miasto obecnie firma Remondis.

Zduńska Wola w czerwcu zawarła nową umowę z Remondisem, która obowiązuje do końca roku 2020. Koszt obsługi gospodarowania odpadami sięgnie niemal 7 mln zł.

Koszty wywozu śmieci to obecnie w 48 proc. same koszt odbioru i około 52 proc. to koszty zagospodarowania, czyli składowania i przetwarzania odpadów. Ta druga część to opłaty dla wysypisk śmieci.

- Rocznie 14 milionów złotych zostanie w obrocie miejskim. Z tego połowa trafi do spółki miejskiej - przypomina prezydent Konrad Pokora.

Mieszkańcy płacą obecnie 28 zł od osoby miesięcznie za śmieci segregowane. Ta stawka, jak zapowiada wiceprezydent Paweł Szewczyk się nie zmieni.

ZOBACZ HARMONOGRAM WYWOZU ŚMIECI NA DRUGIE PÓŁROCZE 2020
Natomiast radnym ma być wkrótce przedstawiona koncepcja różnych sposobów naliczania opłat. Ma to pozwolić na wybór najbardziej odpowiedniej metody dla Zduńskiej Woli.

Miasto ma także docelowo przystąpić do budowy własnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Ma powstać w okolicach bazy MPK w Zduńskiej Woli. Samorząd będzie składał wniosek do NFOŚ o dofinansowanie tej inwestycji. Planuje, że instalacja powstałaby w 2021 roku.

Do czasu uruchomienia własnego PSZOK, miasto będzie korzystać z tego prowadzonego przez Remondis.

Samorząd zamierza także docelowo przystąpić do Związku Gmin Komunalnych "Orli Staw", który ma w planach budowę własnej instalacji do przetwarzania odpadów. To, zdaniem władz Zduńskiej Woli, pozwoli także ograniczyć wzrost kosztów gospodarki odpadami.

Spis Powszechny 2021: są pierwsze kary za odmowę spisania się

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie