Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zduńska Wola w latach po wojnie. Zobacz jak wyglądała i jak się zmieniała na ZDJĘCIACH z galerii fotopolska.eu

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Na zdjęciach widać Zduńską Wolę pod koniec lat 40. oraz w latach 50., 60., 70. i 80. ubiegłego wieku
Na zdjęciach widać Zduńską Wolę pod koniec lat 40. oraz w latach 50., 60., 70. i 80. ubiegłego wieku ze zbiorów fotopolska.eu
Niebawem obchodzimy 78. rocznicę zakończenia niemieckiej okupacji. Jak wyglądała i jak się zmieniała Zduńska Wola w pierwszych dekadach lat po wojnie? Zobaczcie w galerii. Znajdziecie tam archiwalne zdjęcia ze zbiorów portalu fotopolska.eu.

W galerii znajdziecie zdjęcia ze zbiorów portalu fotopolska.eu, na których widać Zduńską Wolę pod koniec lat 40. oraz w latach 50., 60., 70. i 80. ubiegłego wieku.

Zapraszamy do oglądania. KLIKNIJ W LINK PONIŻEJ:

Na zdjęciach widać Zduńską Wolę pod koniec lat 40. oraz w latach 50., 60., 70. i 80. ubiegłego wieku

Zduńska Wola w latach po wojnie. Zobacz jak wyglądała i jak ...

A jak wyglądała Zduńska Wola w smutnych czasach niemieckiej okupacji? ZOBACZ W LINKU PONIŻEJ:

Podczas okupacji zniszczony został wielokulturowy charakter Zduńskiej Woli

Zduńska Wola w czasach okupacji. Jak wyglądało miasto i jego...

Zduńska Wola po II wojnie światowej

Jak przypomina zduńskowolski magistrat, po wojnie Zduńska Wola weszła w skład powiatu sieradzkiego województwa łódzkiego i była najdalej na zachód wysuniętym ośrodkiem przemysłowym Łódzkiego Okręgu Przemysłowego. W roku 1949 zatrudnienie w przemyśle osiągnęło wielkość ok. 3000 osób.

Od 1955 roku znacznie powiększono teren miasta włączając w jego granice wsie: Stęszyce, Rozomyśl, Osmolin, kolonię Osmolin i Zduny. Powierzchnia Zduńskiej Woli wzrosła do 15,0 km kw. W 1956 roku Zduńska Wola uzyskała status Powiatu Miejskiego, zamieszkiwało w nim wówczas ok. 22000 osób.

Na nowo przyłączonych terenach pojawiają się pierwsze osiedla wielorodzinne. W 1960 roku wieś Karsznice uzyskała statut osiedla i liczyła 3200 osób. Zmienia się przestrzenne rozmieszczenie zakładów przemysłowych – większość z nich zostaje przeniesiona z centrum do dzielnicy przemysłowej w rejonie ulic: Szadkowskiej i Długiej (główne zakłady to Zwoltex i Wola). W 1972 roku rusza komunikacja miejska. Pojawiają się nowe obiekty użyteczności publicznej: dom kultury, biblioteka, liceum ogólnokształcące, ośrodek Relaks. W 1973 roku w granice miasta włączono osiedle Karsznice i wieś Krobanówek oraz część Henrykowa. Powierzchnia miasta wzrosła do 20 km kw., a jego ludność do 34,1 tys. osób.

Kolejna zmiana granic miasta nastąpiła w wyniku reformy administracyjnej 1 czerwca 1975 roku. Przyłączono wówczas wieś Swędzieniejowice i dzielnicę Nowe Miasto. Powierzchnia miasta wzrosła do 24,5 km kw., a ludność do 37 tys. osób.

Lata 80. XX wieku to wielki plac budowy. Dla potrzeb mieszkańców zrealizowano nowe osiedla Zachód, Spacerowa, Południe, zwiększyła się również powierzchnia osiedli jednorodzinnych, są to głównie osiedla Złota, Reja, Hetmańska. Przeobrażeniom uległ także przemysł. Pojawiły się nowe duże zakłady, takie jak Fadom, Izolacja, Pamotex. W 1987 roku liczba ludności miasta wynosiła już 44 tys.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto