Chodnik w Holendrach pod Zduńską Wolą. Mieszkańcy nie odpuszczają

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Społeczność Holendry
Mieszkańcy wsi Holendry w gminie Zapolice nie zapomnieli o swoich oczekiwaniach i nadal domagają się wybudowania chodnika. Przypomnieli o sobie w pismach, jakie zostały skierowane do starosty Zduńskowolskiego oraz do wójta gminy Zapolice.

Holendry walczą o chodnik

Mieszkańcy wsi w ubiegłym roku urządzili pikietę, by zwrócić uwagę na potrzebny chodnik w tej miejscowości. Wcześniej składali pisma i prosili o wybudowanie trotuaru władze powiatu zduńskowolskiego, bo przez wieś przebiega powiatowa drogą. Tę przebudowano niemal 20 lat temu, ale chodnika nie ma do dziś.

Po tym, jak mieszkańcy zaprotestowali, władze powiatu obiecały, że poszukają rozwiązania. W Holendrach pojawiło się bowiem kilka problemów, na które trzeba znaleźć receptę: kłopoty finansowe powiatu, zbyt blisko jezdni zbudowane ogrodzenia części posesji, konieczność wykupu gruntów. Szacowany koszt inwestycji to 1,5 do 2 mln zł.

W marcu tego roku z mieszkańcami spotkała się starostw Hanna Iwaniuk i wicestarosta Wojciech Rychlik. Na miejscu jeszcze raz ocenili możliwość wybudowania chodnika. W efekcie padły deklaracje mieszkańców, którzy zgodzili się oddać nieodpłatnie grunt, ale oczekują pomocy powiatu przy budowaniu nowych płotów. Według władz powiatu, to mieszkańcy powinni pokryć koszty przebudowy ogrodzeń.

- Kłopot w tym, że tam nie ma miejsca na chodnik. Może na odcinku od Widawskiej do starej szkoły jeszcze by się zmieścił, ale dalej ogrodzenia są tuż przy krawężniku - ocenia starosta zduńskowolska Hanna Iwaniuk.

Ponieważ żadne decyzje wciąż nie zapadły, mieszkańcy Holendrów rozpoczynają nową batalię o chodnik we wsi.

- Przyłączyliśmy się do Akcji „Masz Głos” prowadzoną od 2006 r przez Fundację Stefana Batorego. W naszym imieniu fundacja zwraca się do władz lokalnych i samorządowych w piśmie, które zostało złożone do starosty zduńskowolskiego jak i do wójta gminy Zapolice - informują mieszkańcy na profilu Społeczność Holendry.

Piszą do władz powiatu i gminy

Pismo w sprawie drogi powiatowej nr 4908E we wsi Holendry
Szanowni Państwo,
Mieszkańcy sołectwa Holendry (gm. Zapolice) nie wyrazili zgody na warunki postawione przez Powiat Zduńskowolski w sprawie budowy chodnika. Otóż, chcieliśmy nieodpłatnie udostępnić swoje grunty pod planowaną inwestycję, ale niewielu stać na pokrycie kosztów związanych z przesunięciem granic, tj. wzniesienie nowych ogrodzeń czy przyłączy energetycznych. Warto zauważyć, iż w przypadku, gdyby powiat nabywał grunty celem zrealizowania inwestycji musiałby uregulować odpowiednio odszkodowanie, co mogłoby w praktyce pokryć te koszty.
Jako realizatorzy działań w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej Masz Głos, pragniemy podkreślić, iż bardzo zależy nam na realizacji inwestycji, ale sposób jej przeprowadzenia wymaga uzgodnień i woli współpracy. Ponownie podkreślamy znaczenie położenia naszej miejscowości – Holendry znajdują się w pobliżu Zduńskiej Woli, przybywa nowych mieszkańców, co wprost przekłada się na zwiększenie ruchu drogowego, a co przy obecnym stanie nawierzchni też wiąże się z dodatkowymi wyzwaniami. Rozumiemy trudności finansowe samorządu powiatowego, ale realizacja tego typu inwestycji to zadanie własne powiatu, które mogłoby odbyć się we współpracy z samorządem gminy.
Jako mieszkańcy, i wyborcy zarazem, a także, co nie bez znaczenia dostarczyciele wpływów z podatków, liczymy na Państwa porozumienie w tej sprawie i wspólne zabezpieczenie środków w budżetach samorządowych na realizację stosownej inwestycji. Inwestycji, która ma istotny wpływ nie tylko, na jakość i komfort życia mieszkańców tego terenu, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo.
Do wiadomości:
• Jan Fogel, Sołtys Wsi Holendry
• Piotr Warchlewski, Przewodniczący Rady Powiatu
• Piotr Paweł Hryniuk, Przewodniczący Rady Gminy Zapolice

Mniej wina w Europie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie