Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejarskie Karsznice na archiwalnych fotografiach ZDJĘCIA ARCHIWALNE

OPRAC.:
Jolanta Jeziorska
Jolanta Jeziorska
Fotografie ukazują m.in.budowę parowozowni, początki i rozwój  Karsznic oraz mieszkańców. Zdjęcia pochodzą m.in. z archiwum Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, kolekcji Feliksy Madalińskiej oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Fotografie ukazują m.in.budowę parowozowni, początki i rozwój Karsznic oraz mieszkańców. Zdjęcia pochodzą m.in. z archiwum Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, kolekcji Feliksy Madalińskiej oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. mat.zdunskawola.naszemiasto
Za nami Dzień kolejarza oraz podsumowanie obchodów 90-lecia Karsznic. Z tej okazji przypominamy w skrócie i na archiwalnych fotografiach historię tej kolejarskiej dzielnicy Zduńskiej Woli.

17 lutego 1928 roku prezydent Ignacy Mościcki wydał zarządzenie, które upoważniało Rząd do budowy trasy od stacji kolejowej Herby przez Zduńską Wolę do Inowrocławia. Ustaliła ona ostatecznie kształt nowej linii od Katowic do Gdyni. W okolicach Zduńskiej Woli prace rozpoczęły się wiosną 1929 roku. Część tej trasy między Herbami Nowymi a Zduńską Wolą-Karsznicami oddano do użytku 9 listopada 1930 r. - czytamy w publikacji Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.
18 września 1930 roku na wspólnej naradzie dyrekcji okręgowych Kolei Państwowych podjęto decyzję o powstaniu parowozowni w Karsznicach. Budowę rozpoczęto na przełomie lat 1930/1931 r. Wtedy to czynna była już linia Herby Nowe – Zduńska Wola. Uruchomienie parowozowni i oddanie jej do pełnej eksploatacji odbyło się wraz z jej poświęceniem 11 listopada 1933 r. Poświęcenia dokonał ks. Edward Dąbrowski ówczesny proboszcz parafii Marzenin, do której przynależeli mieszkańcy osiedla Karsznice.
Oficjalne otwarcie magistrali węglowej Śląsk - Gdynia nastąpiło 1 marca 1933 r. Uroczystość w Karsznicach został uwieczniona na fotografiach. Podobnie jak wydarzenia z 11 listopada 1933 roku, gdy uroczyście oddano do użytku parowozownię w Karsznicach.
Fotografie z tamtego czasu dokumentują także, że w Karsznicach 11 listopada 1933 roku posadzono pamiątkowy dąb. Drzewo rosło w tym miejscu jeszcze do 1965 roku. Potem zostało wykopane i przesadzone.
Z rozwojem kolejarskiego osiedla związane sa także rozwój edukacji i kultury. 22 października 1933 r. rozpoczęło działalność przedszkole w Karsznicach Placówkę założyła Pomorska Rodzina Kolejowa – stowarzyszenie działające na terenie Karsznic. Przedszkole było wówczas jedyną placówką oświatową w osiedlu kolejarskim. Dzieci młodsze z Karsznic chodziły do szkoły we wsi Karsznice, starsze do Krobanowa. WIĘCEJ O PRZEDSZKOLU I JEGO HISTORII TUTAJ
Jeśli chodzi o osiedle mieszkaniowe, to w 1931 roku PFTK uzyskało tereny pod jego budowę. Do 1939 roku wybudowano 22 bloki mieszkalne.
W 1973 roku Karsznice zostały przyłączone do Zduńskiej Woli.
WIĘCEJ O HISTORII KARSZNIC TUTAJ

W galerii zdjęć prezentujemy archiwalne fotografie ukazujące m.in.budowę parowozowni, początki i rozwój Karsznic. Zdjęcia pochodzą m.in. z archiwum Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, kolekcji Feliksy Madalińskiej oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto