Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrowersyjny projekt ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej. O co chodzi? Trwają konsultacje

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Kontrowersje wokół projektu ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Druhom nie podoba się między innymi nazwanie ich ratownikami oraz brak wyraźnego zapisu, że OSP to formacja mundurowa. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej wyjaśnia, a ochotnicy prowadzą konsultacje.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji 29 kwietnia 2021 r. ogłosiło założenia projektu ustawy o ochotniczej straży pożarnej. Dokument, który trafił do strażaków wzbudził sporo kontrowersji. Między innymi chodzi o zapis dotyczący nazwy członków OSP, jak również szkoleń czy w końcu możliwości noszenia mundurów.

Obecnie trwają konsultacje tego projektu, a KG PSP wyjaśnia wątpliwości dotyczące zapisów.

Konsultacje mają przynieść odpowiedź na pytanie czy zapisy proponowane w nowej ustawie są właściwe. Odbyły się już konsultacje w województwie łódzkim, a także konsultacje online komendanta głównego. Możliwe jest jednak wyrażenie swojej opinii także na poziomie lokalnym.

OSP Szadek organizuje konsultacje w środę, 19 maja oraz w środę 25 maja od godz. 11 w strażnicy OSP w Szadku, przy ul. Nowe Miasto 9.
Strażacy z Szadku oczekują dyskusji, co powinno się w tej ustawie znajdować a co zdecydowanie jest niedopuszczalne.

Wersja projektu ustawy do konsultacji dostępna TUTAJ

Projekt Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej - komenda główna wyjaśnia

- Istotą Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej jest uregulowanie i podniesienie statusu prawnego jednostek OSP w jednym akcie prawnym rangi ustawowej. - zapewnia KG PSP.

OSP doczekały się własnej ustawy. Do tej pory ich działalność regulowała ustawa o ochronie przeciwpożarowej z 1991 roku. W nowych przepisach ma być między innymi uregulowana sprawa przyznania druhom dodatku emerytalnego, ustalenia jednolitej legitymacji oraz innych uprawnień.

Ochotnicza Straż Pożarna, według obecnych przepisów, będąc stowarzyszeniem, jest jednocześnie jednostką ochrony przeciwpożarowej umundurowaną, wyposażoną w specjalistyczny sprzęt, przeznaczoną w szczególności do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi lub innymi miejscowymi zagrożeniami.

W projekcie ustawy pojawił się zapis: "ochotnicze straże pożarne, w których utworzono jednostki ratowniczo-gaśnicze OSP, zwane dalej "JRG OSP", są jednostkami ochrony przeciwpożarowej". Do tej pory było: "ochotnicza straż pożarna jest jednostką umundurowaną, wyposażoną w specjalistyczny sprzęt."

W projektowanych przepisach zabrakło więc zapisu wprost o umundurowaniu, co budzi obawy druhów. KG PSP wyjaśnia, że po konsultacjach zaproponowane zostanie zapisanie wprost w ustawie że OSP jest formacją mundurową.

- Rozwieje to obawy w zakresie mundurów. Wyjaśniamy, że aktualny projekt ustawy, nie przewiduje odbierania prawa do noszenia mundurów wyjściowych strażakom Ochotniczych Straży Pożarnych - twierdzi KG PSP.

W projektowanym prawie ma być tez dodane słowo "bezpłatnie", gdy mowa o szkoleniach strażaków OSP.

Wzbudzająca najwięcej kontrowersji jest jednak decyzja o nazwaniu druhów OSP w projekcie ustawy "ratownikami". Nie występuje tam słowo "strażak".

Nowy zapis pojawił się w brzemieniu: "Art. 8. 1. JRG OSP to część ochotniczej straży pożarnej wyodrębniona przez zarząd stowarzyszenia ochotniczej straży pożarnej spośród swoich członków, zwanych dalej "ratownikami OSP", na której czele stoi naczelnik lub dowódca, będący jednocześnie ratownikiem OSP."

- Podkreślamy, że nie jest intencją ustawy odbieranie tytułu „strażaka” członkom OSP. Jedynym założeniem było i jest dostosowanie nazwy do aktualnych zadań. Obecnie członkowie OSP nie zajmują się już tylko pożarami ale realizują również inne zadania z zakresu ratownictwa - przekonuje straż państwowa.

Projekt ustawy wprowadza też nowe określenie JRG OSP. Tu KG PSP wyjaśnia, że ideą było aby podkreślić profesjonalizm tych jednostek. Ale po konsultacjach rozważana jest możliwość pozostawienia jednostek operacyjno - technicznych (JOT).

- Wszystkie wnioski i spostrzeżenia będą poddawane analizie i rozważane w celu ich wprowadzenia do projektu ustawy - zapewnia KG PSP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto