Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy blokowali drogę w Holendrach. Domagają się budowy chodnika ZDJĘCIA

Włodzimierz Rychliński
Włodzimierz Rychliński
Mieszkańcy blokowali drogę w Holendrach. Domagają się budowy chodnika
Mieszkańcy blokowali drogę w Holendrach. Domagają się budowy chodnika społeczność holendry
Mieszkańcy Holendrów w gminie Zapolice mają dość tej sytuacji. Od ponad 20 lat domagają się budowy chodnika. Zmieniają się władze, a ich prośby nie zostają spełnione. Zdeterminowani zablokowali drogę w swojej miejscowości. Po to, by ich sprawa nabrała szerokiego rozgłosu.

Mieszkańcy blokowali drogę w Holendrach

„Holendry protestują, chodnika oczekują”, „Chcemy chodzić bezpiecznie” między innymi takie hasła skandowali uczestnicy blokady drogi w Holendrach. Nieprzejezdna była droga w kierunku Zduńskiej Woli. Zaczęły tworzyć się korki. Akcję zabezpieczali policjanci. Reakcje kierowców były różne.

Przepraszaliśmy kierowców za utrudnienia. Wyjaśnialiśmy w czym rzecz. Tłumaczyliśmy, że walczymy o bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Większość nas zrozumiała i poparła - mówi Jerzy Grzanka, mieszkaniec Holendrów.

Ludziom chodzi o wybudowanie chodnika o długości około 1,5 km. Przez lata cierpliwie czekali, bo obiecano im, że chodnik się pojawi. Na obietnicach się skończyło. Ta sytuacja trwa ponad 20 lat.

Wtedy została wybudowana droga asfaltowa. Daleko jej do ideału, ale jest. Wtedy też zaczęliśmy dopytywać o chodnik. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że to nie jest dokończona inwestycja i mamy czekać. W ten sposób minęło ponad dwadzieścia lat, a sytuacja się nie zmieniła - przypomina Jerzy Grzanka.

W Holendrach domagają się budowy chodnika

Holendry to niewielka miejscowość w powiecie zduńskowolskim. Leży na granicy gminy Zapolice, miasta Zduńska Wola i gminy Zduńska Wola. Sporna droga jest w zarządzaniu powiatu zduńskowolskiego. Właśnie tam mieszkańcy interweniują w swojej sprawie. Jak twierdzą, bezskutecznie. Zarzucają powiatowym władzom brak chęci współpracy. Wicestarosta Wojciech Rychlik odpiera ten argument i twierdzi, że to mieszkańcy nie wykazują chęci do wspólnego działania.

Były spotkania z mieszkańcami. Informowaliśmy, że na budowę chodnika jest zbyt mało miejsca. Wystąpiliśmy z propozycją, by mieszkańcy dobrowolnie przekazali niewielką część swoich gruntów pod budowę. Rozdane zostały deklaracje, w których właściciele posesji potwierdzają zgodę na takie rozwiązanie. Należało je tylko podpisać i dostarczyć do starostwa. Niestety, do dziś żadna do nas nie wróciła - zapewnia Wojciech Rychlik. - Dlatego znaleźliśmy inne rozwiązanie. Wdrożona zostanie procedura wywłaszczeniowa.

Wywłaszczenia mogą być korzystne dla mieszkańców

Działania związane z wywłaszczeniami już się rozpoczęły. To jednak długa procedura. Potrwać może do sierpnia przyszłego roku. Dopiero wtedy będzie można zacząć myśleć o pracach związanych z budową chodnika. Wywłaszczenia mogą być korzystne dla mieszkańców. Zgodnie z przepisami, powołany zostanie rzeczoznawca, który oszacuje wartość oddanego przez ludzi gruntu. Powiat będzie zobowiązany do wypłaty wyliczonej kwoty.

Co jest przeszkodą na drodze do porozumienia mieszkańców i starostwa?

Brak komunikacji i chęci współdziałania - podkreśla Jerzy Grzanka. - Te deklaracje, o których mówi pan Rychlik otrzymaliśmy. I co z tego? Mieliśmy wiele pytań. Nikt nam nie wyjaśnił, czy przeniesienie płotów w głąb posesji musimy zrobić na własny koszt, czy ktoś nam w tym pomoże. Żaden urzędnik nie pofatygował się do nas, by to wytłumaczyć. Najlepszym dowodem tego braku komunikacji jest, że ja się z państwa redakcji dowiaduję o nowym rozwiązaniu, czyli o wywłaszczeniach.

Mieszkańcy blokowali drogę w Holendrach. Domagają się budowy chodnika

Mieszkańcy blokowali drogę w Holendrach. Domagają się budowy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto