Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzycznie i etno. Warsztaty z Tomaszem Drozdkiem w Miejskim Domu Kultury w Zduńskiej Woli ZDJĘCIA

OPRAC.:
Jolanta Jeziorska
Jolanta Jeziorska
Uczestnicy warsztatów poznali m.in. polskie instrumenty ludowe
Uczestnicy warsztatów poznali m.in. polskie instrumenty ludowe Dominik Szewczyk
Niezwykłe instrumenty nietuzinkowego muzyka. Folkowo i ciekawie. Tak było podczas warsztatów rodzinnych, jakie poprowadził Tomek Drozdek T.ETNO w Miejskim Domu Kultury w Zduńskiej Woli. Warsztaty były częścią projektu „Etno warsztaty. Łowickie, sieradzkie, nasze zduńskowolskie”.

Ponad trzydziestu uczestników w dwóch grupach poznawało świat instrumentów etnicznych z Tomaszem Drozdkiem T.ETNO, który wprowadził słuchaczy w świat wyjątkowych dźwięków. Uczestnicy poznali m.in. polskie instrumenty ludowe: żalejkę, bębny piszczałki wielkopostne, fujarki, balbinę -przodka polskich basów ludowych, zwojnicę i inne. Prawdziwą atrakcją była możliwość zagrania na wielu instrumentach etnicznych z różnych stron świata.

Uczestnicy warsztatów przekonali się, że są w stanie wydobyć z nich ciekawe dźwięki. Nauczyliśmy się starej, polskiej pieśni o hutniku, do której zagraliśmy również na wykonanych przez nas piszczałkach wielkopostnych. Tomek zaskoczył nas również tym, że można zagrać na przypadkowych przedmiotach. Zaprezentował nam grę na kuli inwalidzkiej, kieliszku do wina, czajniku na wodę, misie w połączeniu z końcówką od szczotki. Przekonał nas, że wokół nas wszędzie są instrumenty - informują pracownicy Miejskiego Domu Kultury w Zduńskiej Woli.

Uczestnicy warsztatów sami mogli wykonać instrumenty i zagrać na wykonanych własnoręcznie piszczałkach wielkopostnych. Okazało się, że zagrać można także na dowolnych przedmiotach. Na przykład na kuli inwalidzkiej, kieliszku do wina, czajniku na wodę, misie, a instrumenty wydające dźwięki są wszędzie wokół.

Tomasz Drozdek T.ETNO

muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista etniczny, kolekcjoner rzadkich instrumentów z rożnych stron świata (obecnie posiada ich ponad 300), perkusista, perkusjonalista. Wykwalifikowany pedagog z ponad 15 letnim doświadczeniem, certyfikowany trener (EQF5), animator społeczno-kulturalny. Prywatnie mąż i tata piątki dzieci. • W 2018, z zespołem TULIA, został laureatem 55. KFPP w Opolu. Debiutancka płyta zespołu, na której zaaranżował i nagrał wszystkie partie instrumentów etnicznych (ok. 50 rożnych instrumentów) aktualnie ma status platynowej płyty i otrzymała nagrodę Fryderyk 2019 w kategorii „fonograficzny debiut roku”. • Jako T.ETNO, wydał dwie solowe płyty: DVD „Dźwięki (z) krypty” (multiinstrumentalny solo-act) oraz „(u)Twory” (album studyjny). Na obydwu wydawnictwach sam wykonał wszystkie partie instrumentalne, grając na kilkudziesięciu rożnych instrumentach.
• Od 2012 stale współpracuje z grupą teatralną MUMIO; aktualnie bardzo dużą popularnością cieszy się stworzony wraz z Magdą Umer spektakl muzyczny „Przybora na 102”, w którym wykorzystane są teksty i piosenki Kabaretu Starszych Panów.
• Jako muzyk sesyjny wziął udział w nagraniu ok. 20 rożnych wydawnictw muzycznych, wykonując partie instrumentów etnicznych i perkusyjnych. Jest regularnie zapraszany do udziału w różnorodnych projektach muzycznych (etniczne, folkowe rozrywkowe, chóralne, rockowe i inne). Jego kompozycje pojawiły się dwukrotnie w radiowych słuchowiskach reżyserowanych przez Barbarę Marcinik w Radiowej Trójce. • Współpracuje z Darkiem Malejonkiem (Maleo Reggae Rockers, Panny Wyklęte, 2TM2,3) oraz Tomaszem Budzyńskim (Armia, 2TM2,3). • Gra solowe koncerty, prowadzi pokazy instrumentów etnicznych, oraz warsztaty produkcji instrumentów recyklingowych, a także autorskie warsztaty muzyczne. Pracuje z wszystkimi grupami wiekowymi, a także z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Prowadzone przez niego zajęcia, łączą walory muzyczne i artystyczne z zagadnieniami profilaktyki, muzykoterapii, integracji, komunikacji w grupie, itp. Dotychczas występował również na jednej scenie takimi artystami jak: Marika, Ifi Ude, Katarzyna Pakosińska, Czesław Mozil, Marian Opania, Krystyna Tkacz, zespół TGD, Anna Maria Jopek, Natalia Niemen, Kuba Badach, L.U.C., Natalia Nykiel, Renata Przemyk, Kasia Moś i inni.

„Etno warsztaty. Łowickie, sieradzkie, nasze zduńskowolskie”

Warsztaty rodzinne z Tomaszem Drozdkiem zorganizowane zostały w ramach projektu „Etno Warsztatom „Łowickie, sieradzkie, nasze zduńskowolskie'”, na jaki Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli otrzymał 36 tys. zł z programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023″.

Podczas warsztatów, jakie trwały od czerwca zduńskowolski MDK zorganizował szereg zajęć stacjonarnych i terenowych dla dzieci.
MOŻNA O TYM PRZECZYTAĆ TUTAJ

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto