MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Świętojańska gminy Zapolice. Tak bawiono się w Marżynku ZDJĘCIA

OPRAC.: red.
Noc Świętojańska Gminy Zapolice 2024. Festyn w miejscowości Marżynek zorganizował Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zapolicach.
Noc Świętojańska Gminy Zapolice 2024. Festyn w miejscowości Marżynek zorganizował Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zapolicach. GOKiS Zapolice
Noc Świętojańska Gminy Zapolice 2024. Festyn w miejscowości Marżynek zorganizował Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zapolicach.

Noc Świętojańską Gminy Zapolice zorganizowano w Gospodarstwie Agroturystycznym Justyny Czupryniak w miejscowości Marżynek w sobotę, 22 czerwca.
Na imprezę dotarło sporo mieszkańców gminy Zapolice, którzy chętnie uczestniczyli w atrakcjach przygotowanych przez pracowników zapolickiego Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu. Były m.in. warsztaty wyplatania wianków, puszczanie wianków na wodzie, ognisko świętojańskie i wspólne biesiadowanie.
Uczestnicy, jak relacjonują organizatorzy z GOKiS, dopisali na sto procent. Dopisała także pogoda

Atmosfera była iście sielankowa, a wianki przepiękne

Noc świętojańska

Noc świętojańska to noc przypadająca w przeddzień wspomnienia św. Jana, czyli z 23 na 24 czerwca. Jej pogańskim odpowiednikiem była tzw. noc Kupały, przypadająca na najkrótszą noc w roku, czyli z 21 na 22 czerwca. Tradycje nocy świętojańskiej i pogańskie tradycje nocy Kupały przenikają się więc często. W Polsce imprezy z tej okazji organizowane są zazwyczaj 23 lub 23 czerwca lub w weekend je poprzedzający. Zwyczajowo noc świętojańska to przede wszystkim święto radości, miłości, płodności, urodzaju, żywiołów i witalności. Tradycje i zwyczaje nocy świętojańskiej są powiązane z żywiołem wody i ognia. Tradycyjnie kobiety przywdziewały wtedy wianki, a cała noc była radosna, przepełniona wróżbami, tańcami i ludowymi obrzędami wywodzącymi się ze słowiańskiej tradycji. Popularną tradycją jest puszczanie wianków na wodę. Dawniej na wsiach panny plotły wianuszki z ziół i kwiatów, a w nocy wspólnie puszczały je na wodę. Często w wianku na noc świętojańską umieszczano także świeczki. Na przypływające wraz z nurtem rzeki wianki, czekali młodzieńcy. Wyłowienie wianka przez kawalera, zwiastowało szybkie zamążpójście (szczególnie, jeśli wyłowił go ukochany). Innym, obecnie już nieco zapomnianym zwyczajem nocy świętojańskiej było wróżenie z wody, które polegało na wrzucaniu różnych przedmiotów do zbiorników wodnych (studni, zalewów, jezior) i odczytywanie przyszłości na podstawie kształtów kręgów na wodzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto