Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystości w Sędziejowicach ZDJĘCIA

OPRAC.:
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Udostępnij:
Rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego 1863 roku upamiętniono w Sędziejowicach. W tej miejscowości rozegrała się jedna z bitew powstańców z Rosjanami, zwycięska dla Polaków.

Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

159. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego w Sędziejowicach. Obchody upamiętniły poległych bohaterów walczących w 1863 roku w okolicy Sędziejowic.

W piątek, 21 stycznia, na cmentarzu parafialnym w Sędziejowicach odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów walczących o niepodległość w Powstaniu Styczniowym 1863 roku.

Jak informuje Urząd Gminy w Sędziejowicach, w uroczystościach uczestniczyli na posłowie na Sejm RP Piotr Polak i Paweł Rychlik, Iwona Koperska przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego, Waldemar Flajszer Łódzki Kurator Oświaty, delegacja Zarządu Powiatu Łaskiego, lokalne władze samorządowe oraz przedstawiciele szkół: ZSO Nr 1 im. Powstańców 1863 r. w Sędziejowicach, ZS w Marzeninie, Zespół Szkół Rolniczych Sędziejowice, zarząd gminny OSP i Gminna Biblioteka Publiczna w Sędziejowicach.

Pod Sędziejowicami została stoczona 26 sierpnia 1863 roku bitwa z wojskami Rosyjskimi. Ta potyczka to jedna z niewielu zwycięskich dla strony polskiej. W Sędziejowicach bohaterów powstania upamiętniono pomnikiem w centrum wsi oraz na cmentarzu parafialnym.

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku. W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. ogłoszono manifest oraz dekrety Rządu Narodowego wzywający do walki z Rosją o niepodległą, demokratyczną Polskę w granicach przedrozbiorowych, czyli sprzed 1772 roku. Powstanie objęło głownie Królestwo Polskie po 1815 roku wcielone zostało do Rosji po wojnach napoleońskich. Pozostałe ziemie polskie znajdowały się pod zaborami pruskim i austriackim.

W styczniu 1863 powstanie obejmowało Królestwo Polskie, w lutym rozszerzyło się na Litwę, w kwietniu i maju sięgnęło guberni kijowskiej i wołyńskiej. Z Galicji (zabór austriacki) i zaboru pruskiego napływali ochotnicy, broń i zaopatrzenie. Powstanie upadło wiosną 1864 roku.

Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystości w Sędz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie