Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Emeryci i renciści bez ulg w MPK w Zduńskiej Woli

Jolanta Jeziorska
Za normalny bilet od soboty trzeba będzie zapłacić 2 zł
Za normalny bilet od soboty trzeba będzie zapłacić 2 zł fot. Włodzimierz Rychliński
Pani Teresa z Karsznic od lat kupuje bilety ulgowe MPK w Zduńskiej Woli. Była więc w szoku, kiedy usłyszała, że teraz będzie musiała płacić sto procent ceny. Dlaczego?

Zgodnie z nowym taryfikatorem, od soboty przestaje obowiązywać ulga dla emerytów i rencistów, mających inne grupy niż pierwsza.

- Dlaczego zabrali nam ulgi? To na pewno nie są wielkie pieniądze dla spółki, a dla nas liczy się każdy grosz. Nagle zaczęliśmy być jacyś inni? - zastanawia się 56-letnia pani Teresa, rencistka z II grupą.

- To dyskryminacja! Znowu chcą zarabiać na nas, najbiedniejszych. Kto za to odpowiada? - pyta 62-letnia pani Aleksandra z os. Południe.

- Rzeczywiście, emeryci i renciści mieli ulgowe przejazdy, ale MPK przedstawiło wniosek, który Rada Miasta przyjęła i ta ulga została zlikwidowana - wyjaśnia Marek Duszyński z wydziału inwestycji i infrastruktury technicznej zduńskowolskiego magistratu.

- My tylko przygotowujemy projekt wniosku, ale to ostatecznie Rada Miasta ustala ulgi. Przygotowaliśmy wniosek, uwzględniający obowiązującą ustawę, a radni mogli dołożyć kolejne ulgi każdej grupie. Zrobili tak choćby w przypadku honorowych krwiodawców, mogli więc także dać ulgę emerytom- mówi prokurent Joanna Murawa z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Zduńskiej Woli.

Konrad Pokora, przewodniczący zduńskowolskiej Rady Miasta, mówi wprost, że nikt tego nie zauważył...

- Nikt nie podniósł tego tematu i nikt nie porównał obu uchwał. Żaden z radnych nie zauważył, że ktoś traci zniżki. Ani na komisjach, ani na sesji nie było o tym mowy - przyznaje Konrad Pokora. - Skoro jest to problem, to może trzeba będzie wrócić do uchwały i jeszcze raz zastanowić się, komu ulgi przyznać, a komu nie.

Zgodnie z uchwałą, która wejdzie w życie w sobotę, za darmo będą mogły jeździć sześciolatki, jeśli dojeżdżają do szkoły lub przedszkola więcej niż trzy kilometry, uczniowie niepełnosprawni, jadący do szkoły, inwalidzi wojenni i kombatanci będący inwalidami, posłowie i senatorowie, strażnicy miejscy, osoby, które skończyły 70 lat, renciści I grupy, pracownicy i emeryci MPK oraz ich rodziny, a także honorowi krwiodawcy, którzy oddali 25 l krwi. 50-proc. ulga obejmie studentów, kombatantów i osoby represjonowane niebędące inwalidami oraz młodzież, mającą I grupę inwalidzką. Z przejazdów ulgowych (ulga 30 proc.) będą mogli korzystać uczniowie, dzieci w wieku 4 - 7 lat oraz głuchoniemi.

Czytaj także:
Nowy prezes MPK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto