Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ślad pamięciowy, czyli niezwykła wystawa w Skansenie Lokomotyw w Karsznicach o ludzkiej tragedii ZDJĘCIA

OPRAC.:
Jolanta Jeziorska
Jolanta Jeziorska
Ślad pamięciowy to  niezwykła wystawa o ludzkiej tragedii, jaką można oglądać w Skansenie Lokomotyw w Karsznicach
Ślad pamięciowy to niezwykła wystawa o ludzkiej tragedii, jaką można oglądać w Skansenie Lokomotyw w Karsznicach Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola
Ślad pamięciowy. Taki tytuł nosi niezwykła wystawa autorstwa prof. Izabeli Łapińskiej, jaką otwarto w Skansenie Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Zduńskiej Woli Karsznicach.

Projekt „Ślad Pamięciowy” przenosi nas do wspomnień ludzi i o ludziach, którzy doświadczyli złego, ludzi, którzy przeżyli piekło, ludzi prześladowanych, którzy w imię ideałów i wartości doznali bólu i poniżenia: zesłańców na Sybir, dzieci wywiezionych na przymusowe roboty do III Rzeszy oraz więźniów politycznych w Polsce Ludowej.

To więzień polityczny okresu stalinowskiego, młody, bity, męczony psychicznie człowiek, to zwykły mały chłopiec zimową nocą wywieziony z rodzicami w głąb Rosji, to nastolatek pracujący ponad swoje dziecięce siły w berlińskiej fabryce samolotów - informuje Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola

Projekt składa się z trzech części:

  • Zesłańcy na Sybir – ta część wystawy ukazuje tragiczne losy Polaków, którzy zostali zesłani na Syberię podczas sowieckiej okupacji wschodnich obszarów Polski. To opowieść o niezłomności i determinacji ludzi, którzy mimo trudnych warunków, nie utracili swojej tożsamości i dążyli do zachowania polskości w obcym kraju.
  • Dzieci wywiezione do III Rzeszy na przymusowe roboty – druga część wystawy przybliża dramatyczne doświadczenia dzieci, które podczas II wojny światowej zostały wywiezione do Niemiec na przymusowe roboty. To opowieść o dzieciach, które musiały dorastać w obcych warunkach, z dala od swoich rodzin i ojczyzny.
  • Więźniowie polityczni okresu stalinowskiego w Polsce Ludowej – trzecia część projektu „Ślad Pamięciowy” przywołuje okres stalinizmu w Polsce Ludowej. To opowieść o ludziach, którzy walczyli o wolność słowa i prawa człowieka w czasach reżimu komunistycznego. Młodzi ludzie ze Związki Białej Tarczy i z organizacji Huragan, którzy w latach 50. walczyli w Polsce z okupantem sowieckim, za co byli bici i torturowani w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa na Anstadta 7 w Łodzi. To licealiści, którzy za ulotki o okupancie radzieckim otrzymali w wojskowym sądzie 40 stronicowe wyroki i do 15 lat ciężkiego więzienia.

Wystawa „Ślad pamięciowy” składa się z czarno białych studyjnych portretów wykonanych w konwencji fotografii policyjno-medycznej opartej na typologii twarzy. To forma bazująca na zasadach fotografii kryminalistycznej dającej obiektywny materiał o popełnionym przestępstwie. Rodzaj fotografii nacechowanej dokumentacyjnie, o charakterze śledczo-badawczym ujawnia fakt, że to ofiara uznana została za sprawcę i skazana. Obok dyptyków pojawia się notatka – zeznanie, sporządzona na podstawie nagranego wywiadu. Każda praca opatrzona jest imieniem i nazwiskiem konkretnego człowieka, jest to forma identyfikacji – fotograficzna ochrona przed jednostkowym zapomnieniem.

Prof. Izabela Łapińska, to artystka fotograf i filmoznawca. Profesor sztuki, doktorat i habilitacja w dziedzinie sztuki filmowej, w zakresie fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest absolwentką fotografii w PWSFTviT w Łodzi. Ukończyła również studia na Uniwersytecie Łódzkim na kierunku kulturoznawstwo, specjalizacja filmoznawstwo. Izabela Łapińska jest profesorem w Łódzkiej Szkole Filmowej.

Projekt Ślad pamięciowy

Projekt pokazany był w wielu miejscach, galeriach i muzeach, m.in: w Muzeum Kresów w Lubaczowie, Muzeum Ziemi Wieluńskiej, podczas Biegu Pamięci Sybiru we współpracy z Muzeum Sybiru w Białymstoku, w Noc Muzeów w dawnym więzieniu kieleckim na Wzgórzu Zamkowym, w Łodzi w Galerii FF i w Dzień Żołnierzy Wyklętych nocą w lesie brzozowym, w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Prezentacje projektu objęte są stałym patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, IPN oddział w Łodzi, Wojewody Łódzkiego i medialnym TVP Historia.
W Skansenie Lokomotyw w Karsznicach wystawa została otwarta wczoraj, 17 września przez Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Można ją zwiedzać do 11 października.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto