Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Miasta 2022. Zduńska Wola ma już 197 lat

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Święto Miasta 2022. W 197 rocznicę nadania praw miejskich Zduńskiej Woli odbyło się spotkanie przy pamiątkowej tablicy założyciela miasta Stefana Złotnickiego oraz pomniku jego zony Honoraty.

Zduńska Wola ma 197 lat

Zduńska Wola świętuje 197 urodziny. Miasto 25 października obchodzi święto w rocznicę nadania praw miejskich.

W Zduńskiej Woli we wtorek odbywały się obchody Święta Miasta. Mieszkańcy mogli uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających założyciela miasta Stefana Złotnickiego na starym cmentarzu przy ul. Łaskiej w Zduńskiej Woli.

Uroczystość, podczas której złożono wiązanki przy tablicy upamiętniającej Złotnickiego odbyły się w 197 rocznicę nadania praw miejskich Zduńskiej Woli, co stało się staraniem właściciela dóbr, na których posadowiono miasto w 1825 roku.

Na mocy uchwały Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego z 25 października 1825 r. Zduńska Wola stała się miastem, a podpisany przez Namiestnika Królestwa Polskiego Józefa Zajączka z tej okazji akt erekcyjny ustalił przemysłowy charakter miejscowości. Mieszkańcy Zduńskiej Woli zawdzięczają swoją miejskość dziedzicowi Stefanowi Złotnickiemu.

Oto pierwsze zdania aktu erekcyjnego, potwierdzającego nadanie Zduńskiej Woli praw miejskich w 1825 r. podpisanego go w imieniu cara Mikołaja I przez księcia namiestnika Królestwa Polskiego Józefa Zajączka:
Wszem, wobec i każdemu z osobna, komu o tem wiedzieć należy, oznajmiamy niniejszem, iż przychylając się do przedstawionej nam przez Komisją Rządową Spraw Wewnętrznych i Policyi prośby urodzonego Stefana Prawdzic Złotnickiego właściciela dóbr Zduńskiej Woli z przyległościami, w obwodzie sieradzkim, powiecie szadkowskim położonych, postanowiliśmy wynieść niniejszem na Miasto osadę rękodzielniczą założoną przez rzeczonego właściciela na gruncie dóbr Zduńskiej Woli, nadając onej nazwisko Miasta Zduńska Wola i przypuszczając takowe do wszelkich praw miastom prywatnym w Królestwie Polskiem służących.

Teren miasta graniczył od wschodu z wsiami szlacheckimi: Kawęczyn, Krobanów, Osmolin, Swędzieniejowice, od południa z wsiami: Paprotnia i Zduny, od zachodu z wsią rządową Czechy i Tymienicami, a od północy z wsiami Stęszyce i Opiesin. Obszar miejski obejmował wówczas powierzchnię ok. 6,2 km kw.

Od 1817 roku, dzięki staraniom Stefana Złotnickiego wzrastała liczba tkaczy przybywających ze Śląska, Niemiec i Czech. W roku 1824 zamieszkiwało w Zduńskiej Woli ok. 1400 osób, w tym 150 majstrów sukienniczych pracujących w 125 warsztatach. W 1827 roku liczba ludności osiągnęła 2758. Miasto posiadało około 320 budynków, w tym 30 murowanych.

[plecane]21633923[/polecane]

Święto Miasta 2022. Zduńska Wola ma już 197 lat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto