Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szadkowscy kandydaci do Sejmu Dzieci i Młodzieży odświeżają pamięć o zbiorowej mogile powstańcow

Krzysztof Kaniecki
Szadkowscy kandydaci do Sejmu Dzieci i Młodzieży
Szadkowscy kandydaci do Sejmu Dzieci i Młodzieży Szkoła w Szadku
Szadkowscy kandydaci do Sejmu Dzieci i Młodzieży odświeżają pamięć o zbiorowej mogile trzynastu powstańców styczniowych poległych w bitwie pod Szadkowicami w październiku 1863 roku, która znajduje się na cmentarzu św. Wawrzyńca w Szadku.

Szadkowscy kandydaci do Sejmu Dzieci i Młodzieży odświeżają pamięć o zbiorowej mogile trzynastu powstańców styczniowych poległych w bitwie pod Szadkowicami w październiku 1863 roku, która znajduje się na cmentarzu św. Wawrzyńca w Szadku.

Po raz 22. Kancelaria Sejmu ogłosiła nabór do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Celem przedsięwzięcia jest kształtowanie wśród młodych ludzi postaw obywatelskich oraz poszerzanie ich wiedzy na temat funkcjonowania Sejmu RP i demokracji parlamentarnej. Zadaniem kandydatów na dziecięcych i młodzieżowych posłów jest wykonanie zadania, którego hasłem przewodnim są „Lokalne miejsca pamięci będące materialnym świadectwem szczególnym dla lokalnej i narodowej tożsamości”.

Do udziału w tegorocznej edycji przystąpiło dwoje uczniów szadkowskiego gimnazjum – Małgorzata Sójka oraz Mateusz Kowalczyk. Wybrali oni znajdującą się na cmentarzu św. Wawrzyńca w Szadku zbiorową mogiłę trzynastu powstańców styczniowych poległych w bitwie pod Szadkowicami w październiku 1863 roku.

- „Chwalebnym jest zginąć za Ojczyznę” – takie hasło nadaliśmy wszystkim naszym działaniom w ramach projektu. Zaczerpnęliśmy je z nagrobnej tablicy poległych powstańców pochowanych na szadkowskim cmentarzu. W ten sposób chcemy przypomnieć ludziom o tych szadkowianach, którzy mimo swojego młodego wieku chwycili za broń, aby walczyć o niepodległą Ojczyznę. Być może któryś z tych trzynastu poległych to przodek kogoś z naszych kolegów, znajomych, sąsiadów – mówią młodzi kandydaci na parlamentarzystów.

Ważnym elementem realizacji zadania było zbadanie przez uczestników, czy wybrane miejsce funkcjonuje w świadomości lokalnej społeczności. W tym celu opracowali ankietę, którą przeprowadzili wśród osób korzystających z miejscowej gminnej biblioteki. Wyniki badania wykazały, że większość ankietowanych wie o istnieniu tego miejsca. Dlatego też Małgosia i Mateusz postanowili podjąć kroki, aby przybliżyć mieszkańcom jego historię, a osobom zamieszkującym poza Szadkiem uświadomić fakt istnienia powstańczej mogiły w miasteczku. Przygotowali oni różne materiały informacyjne o miejscu pochówku poległych w powstańczej potyczce.

- Aby odkurzyć pamięć lokalnej społeczności o szadkowskiej mogile przygotowaliśmy film i prezentację multimedialną. Materiały te można obejrzeć na stronie internetowej naszej szkoły oraz urzędu gminy. Dodatkowo zainteresowane osoby zapraszamy do obejrzenia gazetki ściennej w Zespole Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Szadku. – zachęca opiekun młodzieży p. Łukasz Filipczak nauczyciel historii. - To tylko niektóre nasze działania w ramach projektu. Chcemy też w najbliższych dniach przeprowadzić audycję przez szkolny radiowęzeł oraz rozdawać ulotki podczas pobytu w szkole uczestników VI Sztafety Pamięci gen. Tadeusza Buka.

Szadkowscy kandydaci do Sejmu Dzieci i Młodzieży liczą, że ich praca przyczyni się do poszerzenia wiedzy oraz zainteresowania okolicznych mieszkańców losami powstańczej mogiły.

- Chcielibyśmy, aby osoby przechodzące obok tego miejsca wiedziały, kto tam spoczywa, pamiętały, że tym osobom należy się honor, bo mimo swojego młodego wieku zdecydowały się wystąpić przeciwko zaborcy i w efekcie oddać swoje życie za ojczyznę. Chcemy uświadomić, że ten skromny nagrobek, obok którego wielu z nas przechodzi, jest świadectwem wielkiej rzeczy, czyli walki o wolność, za którą nasi przodkowie zapłacili najwyższą cenę – oddali życie – dodają uczniowie Zespołu Szkół w Szadku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto