Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debata i warsztaty o historii samorządu zduńskowolskiego [zdjęcia, wideo]

Redakcja
Włodzimierz Rychliński
Uczniowie zduńskowolskich szkół przenieśli się w odległe czasy. Uczestniczyli w historycznej debacie. Wcielili się w role miejskich radnych decydujących o losach miasta w latach 20. i 30. minionego stulecia.

Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Ratusza, czyli tam, gdzie odbywają się posiedzenia współczesnych radnych. Zainscenizowane zostały obrady radnych sprzed blisko stu lat. Wtedy w mieście niemal w równych proporcjach żyły obok siebie trzy nacje: Polacy, Żydzi, Niemcy. Każda z tych grup miała swoich przedstawicieli w Radzie Miejskiej. Podczas historycznych warsztatów, wzorem tamtych lat powołano kluby radnych. Byli to Konserwatywni Żydzi, Niemiecka Partia Pracy, Polska Partia Socjalistyczna, Polskie Mieszczaństwo, Partia Lewicowo – Socjalistyczna Bund. Jednym z punktów obrad był wybór burmistrza i ławników. W programie obrad znalazło się m.in. omówienie sytuacji szkolnictwa w Zduńskiej Woli, które w tamtym okresie wymagało dużych nakładów finansowych. W dyskusji poruszano też tematy nazewnictwa miejskich ulic i zatrudnienia szczurołapa.
Uczestniczy warsztatów mieli do dyspozycji kopie protokołów obrad radnych z 20 października 1930 roku, 11 sierpnia 1928 roku, 6 września 1927 roku, 3 lutego 1926 roku, 7 lutego 1931 roku.

Debata Niepodległościowa i warsztaty przygotowane zostały przez Muzeum Historii Miasta. Temat przewodni tegorocznej edycji debaty to „Samorząd terytorialny w Zduńskiej Woli 1919-2019”. Jak wyjaśnia Tomasz Polkowski, dyrektor MHM, celem nadrzędnym debaty jest zachęcenie uczestników do poznawania zarówno historii lokalnej samorządności, jak i jej współczesnego „tu i teraz”, zachęcenie młodzieży do angażowania się w sprawy publiczne i w sprawy samorządowe, uwrażliwienie młodych ludzi na szeroko pojmowane dobro wspólne oraz kształtowanie wśród nich postaw obywatelskich i odpowiedzialności za podejmowane decyzje.
Wspólna lekcja historii i wiedzy o społeczeństwie ma pomóc wszystkim jej uczestnikom w świadomym poznawaniu własnej tożsamości i historii „małej ojczyzny”, a zarazem uczyć umiejętności dyskusji, otwartości myślenia, formułowania i wyciągania wniosków.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto