Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Czar bożonarodzeniowych kartek sprzed lat ZDJĘCIA

OPRAC.:
Jolanta Jeziorska
Jolanta Jeziorska
Zduńskowolskie muzeum posiada bogatą kolekcję pocztówek z życzeniami świątecznymi i noworocznymi sprzed lat. Warto odwiedzić muzeum, by zobaczyć tę wyjątkową kolekcję
Zduńskowolskie muzeum posiada bogatą kolekcję pocztówek z życzeniami świątecznymi i noworocznymi sprzed lat. Warto odwiedzić muzeum, by zobaczyć tę wyjątkową kolekcję mat. Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola
Czar i urok bożonarodzeniowych kartek sprzed lat kilkudziesięciu a nawet sprzed 100 lat jest niezaprzeczalny. Nasi przodkowie wysyłali życzenia świąteczne i noworoczne właśnie na pocztówkach. Obecnie ten zwyczaj zastąpiły sms-y oraz emaile. Przedstawiamy więc świąteczne pocztówki nawet sprzed 100 lat. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, gdzie najstarsza pocztówka przysłana do zduńskowolanina datowana jest na 1908 rok!

Najstarsza świąteczna kartka pocztowa, jaką znamy obecnie, rozpoczęła swą historię w Anglii, w roku 1846. W Polsce tradycja ta znana jest od ponad stu lat.

Przesyłanie kart pocztowych z życzeniami bożonarodzeniowymi i noworocznymi to dawna tradycja. Zastąpiła poniekąd obrzęd kolędowania grup przebierańców, którzy wędrowali od domu do domu, a za składane życzenia otrzymywali niewielkie podarunki od domowników.
W muzeum posiadamy sporą kolekcję pocztówek, wysyłanych z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, zarówno do zduńskowolan, jak i przez nich. Zapraszamy do muzeum, żeby zobaczyć z bliska te wyjątkowe zbiory.
Najstarsza pocztówka, pochodząca z muzealnej kolekcji, datowana jest na 1908 rok, a wysłana jest z Pabianic oraz Moszczenicy, najpóźniejsze zaś pochodzą z lat 70. XX w. Najstarsza z kolekcji datowana jest na 1908 rok, a wysłana jest z Pabianic oraz Moszczenicy, najpóźniejsze zaś pochodzą z lat 70. XX w. - informuje Gabriela Górska, kustosz Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola

Muzealne pocztówki oprócz pięknych rysunków, zawierają ciekawe pozdrowienia i życzenia. Niektórzy nadawcy wykazali niebywałą inwencję twórczą, pokazując tym samym, że życzenia są darem, który w użytych słowach przekazuje się myśli, uczucia, pragnienia i pamięć o drugiej osobie.

Niezwykle ciekawą pocztówką jest ta z życzeniami w formie dramatu, wysłana w 1937 r. przez niejakiego Henryka. Zawarł w niej wizję tego, jak powinna wyglądać Polska, cytując "Portret Doriana Graya” Oscara Wilde’a.

W galerii zdjęć prezentujemy pocztówki z życzeniami świątecznymi i noworocznymi, jakie pochodzą z cyfrowych zasobów Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Podejrzana o znęcanie się nad dzieckiem zatrzymana przez policjantów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto