Lista płac 2022 w Zduńskiej Woli i powiecie. Zarobki starosty, prezydenta, burmistrza i wójtów

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Udostępnij:
Prezentujemy aktualną listę płac samorządowców w powiecie zduńskowolskim. Tyle zarabia prezydenta, burmistrz i wójtowie. Lista płac została stworzona według stanu na styczeń 2022. To pensje po podwyżkach przyznanych włodarzom przed końcem roku 2021.

Lista płac 2022 w samorządach

Oto ile obecnie zarabiają włodarze miast i gmin w powiecie zduńskowolskim.

Pensje samorządowców podajemy w wysokości brutto, czyli przed opodatkowaniem miesięcznie. To pensje, jakie zostały przyznane rządzącym w samorządach po nowelizacji ustawy, jaka wymusiła przyznanie nowych uposażeń.

Wynagrodzenia prezydenta, burmistrza, wójtów i starosty ustalają radni. Muszą się jednak trzymać przepisów i tabeli wynagrodzeń w samorządzie. Zgodnie z nowymi przepisami, nowe pensje trzeba było ustalić po 1 listopada, ale z wyrównaniem od 1 sierpnia 2021 roku.

W powiecie zduńskowolskim radni wszystkich samorządów wywiązali się z przyjęcia uchwał o nowych wynagrodzeniach przed końcem 2021 roku. Najwcześniej, jeszcze w listopadzie, o wysokości wynagrodzenia starosty zdecydowali Radni Powiatu Zduńskowolskiego. W pozostałych samorządach decyzje zapadły na grudniowych posiedzeniach. Ostatni decyzję podejmowali radni w Zapolicach na sesji 29 grudnia.

Najwyższą pensję w powiecie ma teraz prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora. Najmniej miesięcznie dostaje burmistrz Szadku Artur Ławniczak. Tak czy siak, każdy z włodarzy dostał kilka tysięcy złotych podwyżki.

Do tej pory roczne przychody samorządowców, czyli przed opodatkowaniem i oskładkowaniem, sięgały 120 tys. zł. Po podwyżkach będzie to już nawet blisko 200 tys. zł.

Nowe przepisy i stawki

1 listopada 2021 r. weszła w życie Ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw. Wymusza podniesienie wynagrodzeń z wyrównaniem od 1 sierpnia 2021 roku.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, wysokość diet przysługujących radnemu nie może przekroczyć w ciągu miesiąca łącznie 2,4-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Kwota bazowa wynosi obecnie 1 789,42 zł. Oznacza to, że maksymalna dieta radnego będzie mogła wynieść 4 294,60 zł. Obecnie jest to 2 684,13 zł.

Od 1 listopada 2021 do niemal 20 tys. zł wzrósł górny ustawowy próg wynagrodzenia, które może być wypłacane wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi czy staroście. Ten wzrost ma nastąpić dla zatrudnionych na podstawie wyboru z wyrównaniem od 1 sierpnia 2021 r. rada nie może jednocześnie przyznać pensji niższej niż 80 proc. maksymalnej stawki, co daje około 16 tys. zł.

Maksymalne stawki według nowego rozporządzenia:

Prezydent miasta do 300 tys. mieszkańców - 10 770 zł wynagrodzenie zasadnicze, 3450 zł dodatek funkcyjny
Wójt, burmistrz w gminie – powyżej 15 tys. mieszkańców - 10 430 zł wynagrodzenie zasadnicze, 3450 zł dodatek funkcyjny
Wójt, burmistrz w gminie – do 15 tys. mieszkańców - 10 250 wynagrodzenie zasadnicze, 3150 zł dodatek funkcyjny
Starosta w powiecie – powyżej 60 tys. do 120 tys. mieszkańców - 10 430 wynagrodzenie zasadnicze, 3450 zł dodatek funkcyjny
Starosta w powiecie – do 60 tys. mieszkańców - 10 250 wynagrodzenie zasadnicze, 3150 zł dodatek funkcyjny.

Tak wyglądała lista płac z 2018 roku, na koniec poprzedniej kadencji samorządu oraz z 2021 roku, przed podwyżkami:

Lista płac 2022 w Zduńskiej Woli i powiecie. Zarobki starost...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie